Persepolis

Introspekcia. Ideológia. Irónia. Aj to sú aspekty, ktoré výrazne ovplyvňujú retrospektívne rozprávanie životného príbehu mladej ženy, pochádzajúcej zo zeme zmietajúcej sa revolúciami, vojnami a politickými represáliami, zo sveta ortodoxného islamského náboženstva, z krajiny, plnej zákazov a nariadení. Napriek tomu, že film Persepolis obsahuje všetky uvedené motívy, jeho cieľom nie je reflektovať či kritizovať politické udalosti. Na ich pozadí sa však pred očami diváka odohráva osobná dráma svojhlavého dievčatka, ktoré prechádza búrlivou pubertou a neskôr tvrdým dospievaním. Hoci ide o ťažké momenty, autorka Marjane Satrapi ich podáva s ľahkosťou a s istou dávkou humoru, s čím korešponduje aj animovaná podoba celovečerného filmu. Autorke francúzsko-iránskeho pôvodu sa spolu s režisérom Vincentom Paronnaudom podarilo adaptovať vlastný príbeh, ktorý vkreslila do rovnomennej komiksovej predlohy. Úspešný grafický román nesie titul prvého iránskeho komiksu všetkých dôb a jeho kvalitu (a istú univerzálnosť) podporuje aj preklad do mnohých európskych jazykov. Francúzsko-americká filmová adaptácia však nezaostáva za svojou predlohou, o čom svedčia aj viaceré nominácie a Cena poroty na festivale v Cannes (2007). 

Dej filmu Persepolis sa začína farebnou, mierne nostalgickou scénou na letisku, kde prichádza mladá žena zaspomínať na príchod do krajiny. Spolu s hlavnou hrdinkou Marji sa divák dostáva do čierno-bielej minulosti, kde očami desaťročného dievčatka vníma koniec vlády šacha a príchod islamskej revolúcie. Otázka emigrácie sa zdá byť najlepšou variantov pre vzdorujúce a prostoreké dievča, neváhajúce počúvať zakázanú hudbu a nosiť „nevhodné“ oblečenie. V cudzom svete však Marji prežíva pocit osamelosti, ktoré sa pokúša zahnať drogami, alkoholom, prvou láskou, sexom... Marji však ani po návrate do rodnej krajiny nenachádza uspokojenie a aj tu sa cíti ako cudzinka. Po roku manželstva sa rozvádza, usudzuje, že nepatrí do sveta do ktorého sa narodila, a opäť emigruje. 

Persepolis je mnohovýznamový film o prekonávaní životných prekážok, predsudkov, ale aj samého seba. Udalosti zo svojho života podáva Marjane Satrapi autenticky a pútavo, a z filmu sa tak stáva akýsi nadčasový príbeh o útrapách ženského dospievania a o hľadaní vlastnej cesty.

Réžia a scenár : Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi Námet: Marjane Satrapi  - rovnomenný komiks Hudba: Olivier Bernet Strih: Stéphane Roche V pôvodnom znení: Chiara Mastroianni (Marjane), Catherine Deneuve (Marjanina mama), Danielle Darrieux (Marjanina stará mama), Simon Abkarina (otec) a ďalší.