Abandoned re-creation

Akciou Abandoned recreation Trenčianske Teplice 2011 sa v Nitre predstavia Andrea Kalinová, Daniela Krajčová a oz tab_lab. Prezentácia workshopu a výstava jeho výsledkov bude 18. 10. o 17. h v Bunke za pre súčasnú kultúru za hlavnou poštou v Nitre.

Kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice už roky opantáva splín. Znudenú melanchóliu poloprázdnych liečebných domov s tradičnou pravidelnosťou na týždeň rozčerí filmový festival. Počas tých niekoľko dní zavanie v uliciach mesta čosi z dávnej slávy bývalého centra rekreácie spoločenskej a politickej elity.

Tento silný nostalgický duch miesta sa stal východiskom aj pre vznik workshopu Abandoned Recreation výtvarníčky Andrey Kalinovej. Počas „ArtFilmového“ týždňa spolu s ďalšími deviatimi umelcami nabúravali svojimi site-specific intervenciami zabehnutú apatiu Trenčianskych Teplíc. Opustené sanatóriá a rekreačné stavby chátrajúce priamo pred očami obyvateľov a návštevníkov mestečka účastníci workshopu „oživili“ nenápadnými až efemérne pôsobiacimi zásahmi.

Ich hru s mestským priestorom, jeho históriou a symbolikou, či manipuláciu s divákom spájala jedna myšlienka – aktivizovať záujem o zdanlivo nepotrebné a zabudnuté lokality Trenčianskych Teplíc. Miestne i časovo jedinečné diela však presahujú hranice kúpeľného mestečka a emotívne pripomínajú opustené rekreačné priestory každého z našich miest.

Peter Salay